amirsvi

چوب های پر مصرف در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از صنایعی است که امروزه به دلیل تقاضای بازار از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل مدل های مختلفی از مبلمان تولید می شود. در تولید انواع مبل از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود که در ادامه این متن بهترین انواع چوب برای صنعت مبلمان معرفی می شوند.

انواع چوب در مبلمان

مبلمان یکی از لوازم ضروری منزل است که دارای کاربرد گسترده ای در اجرای یک دکوراسیون موفق دارد. استفاده از مبل تاریخی طولانی دارد و بر طبق یافته های تاریخی بشر حداقل از شش هزار سال قبل از این وسیله استفاده می کرده و یافته های سراسر جهان و خصوصا عصر پارینه سنگی این موضوع را اثبات می کند. همچنین در املش گیلان نیز نشانه هایی از مبل و استفاده آن در 4 هزار سال پیش بدست آمده و استفاده از آن در ایران باستان را تایید می کند. مبلمان در طول تاریخ همواره با بشر بوده و امروزه به عنوان یک صنعت مهم در گوشه و کنار دنیا رواج دارد. مبلمان در گذشته عمدتا در خانه های شهری ایران کاربرد داشت و به ندرت می شد آن را در خانه های روستایی مشاهده کرد، و دلیل این قضیه معماری خاص و البته سبک منحصر بفرد زندگی روستایی بود. امروزه اما این تناسب به هیچ وجه وجود ندارد، و می توان آن را در اکثر سازهای شهری و روستایی مشاهده کرد. با این تفاسیر می توان نیاز جامعه به این وسیله را بالا دانست و این موضوع باعث افزایش اهمیت صنعت مبل سازی شده است.

 

چوب های پر مصرف در صنعت مبلمان

چوب های پر مصرف در صنعت مبلمان

آشنایی با انواع مبلمان و مواد اولیه آنها

مبلمان به عنوان یکی از صنعت های مهم که نقش موثری در دکوراسیون داخلی دارد، از مواد اولیه مختلفی برای تولیدات خود استفاده می کند. مبل ها در سبک های مختلفی تولید می شوند و تقریبا هر سبک یا مدل مواد اولیه مختلف و خاص خود دارد. در حالت کلی می توان سبک های ساخت مبل را به سبک کلاسیک، مدرن و تلفیقی تقسیم بندی نمود. یکی از قدیمی ترین مدل های مبلمان، سبک یا مدل کلاسیک است. در این سبک محصولات دارای ظاهری اشرافی و سلطنتی هستند و چوب به عنوان مهمترین و اصلی ترین مواد اولیه در آنها به شمار می رود. در تولید مبل با سبک کلاسیک معمولا از اِلمان های سنتی همان کشور استفاده می شود. همچنین مبل ها در سبک دیگر به شیوه مدرن تولید می شوند، در این شیوه عمدتا از مواد اولیه مختلفی برای تولید استفاده می شود، و شکل و ظاهر آنها براساس الگوهای روز است. در نهایت گاها مبلمان با طراحی تلفیقی از سنتی و مدرن تولید می شوند که اخیر نیز مورد توجه خریداران قرار گرفته اند.

مبلمان به عنوان یک صنعت حرفه ای از مواد اولیه مختلفی برای تولیدات خود استفاده می کند. فلزات، انواع چوب، پلاستیک، پارچه، چرم و غیره از جمله این مواد اولیه هستند. چوب به عنوان مهمترین مواد اولیه ای است که در صنعت مبل سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب مبلمان

 

چوب مبلمان

ویژگی های چوب مناسب برای صنعت مبلمان

مبلمان به عنوان یکی از صنایع تاریخی و ریشه دار به شمار می رود و چوب به عنوان مهمترین مواد اولیه این صنعت است. از چوب های مختلفی برای این صنعت استفاده می شود. چوبی که برای صنعت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد باید علاوه بر استانداردهای لازم از کیفیت مناسب برای اجرای طرح های منبت نیز برخوردار باشد. معمولا چوب به دلیل طبیعی بودن بیشتر در معرض حمله حشرات قرار می گیرد. به همین دلیل لازم است قبل از استفاده این چوب در صنایع مرتبط فرآوری لازم صورت گیرد تا چوب در طول سال ها از آسیب و حمله حشرات در امان باشد.

مبلمان از جمله لوازمی است که باید از مقاومت کافی برخوردار باشد. مهمترین عاملی که می تواند بر مقاومت این وسیله تاثیر داشته باشد، جنس چوب است. از مهمترین انواع چوب هایی که در صنعت مبل سازی مورد استفاده قرار می گیرند می توان به چوب راش، چوب گردو، چوب افرا، چوب روس، چوب سفید، چوب ملچ، چوب گیلاس و غیره اشاره کرد. در حالت کلی می توان چوب های مورد استفاده در صنعت مبل سازی را به دو دسته چوب های نرم و سخت تقسیم بندی نمود.

 

انواع چوب مبلمان

انواع چوب مبلمان

استفاده ازچوب راش در صنعت مبلمان

مبلمان به عنوان یک صنعت مهم از چوب های مختلف و با کیفیتی برای تولیدات خود بهره می برد. راش چوبی است که عمدتا از جنگل های مرطوب شمال ایران بدست می آید. این چوب در زمره چوب های نرم قرار می گیرد. درخت راش طولی حدود 25 الی 30 متر دارد و به همین دلیل چوب های آن دارای ابعاد بزرگی هستند که این مورد در صنعت مبل سازی دارای اهمیت است. همچنین این چوب به صورت گسترده برای مبل های کلاسیک که نیاز است برای تزیینات از چوب استفاده شود کاربرد دارد. عمده نیاز چوب راش برای صنعت مبلمان از جنگ های شمال ایران و کشور آذربایجان تامین می شود. در این میان نمونه های وارداتی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و با آنها می توان طرح های مورد نظر خود را ایجاد کرد. چوبی راش معمولا دارای رنگی کرم مایل به قرمز دارد. این چوب وزنی متوسط دارد اما نرم بوده و با استفاده از آن می توان طرح های مورد نظر خود را به راحتی ایجاد کرد. همچنین چوب راش گره کمی دارد و برای ساخت و ایجاد طرح مشکلی را ایجاد نمی کند.

مبلمان هایی که با استفاده از چوب راش تولید شده اند همواره در زمره محصولات شاخص بازار قرار دارند. و البته نسبت به دیگر چوب ها قیمت مناسب تری دارد.

چوب راش و مبلمان

 

چوب راش و مبلمان

چوب گردو و استفاده آن در صنعت مبلمان

مبلمان و صنعت آن از گذشته تا به امروز پیوند ناگسستنی با چوب گردو داشته و هنوز هم پس از گذشت سال ها از این چوب در صنایع مبل سازی استفاده می شود. این چوب در زمره چوب های سخت قرار می گیرد و چوبی زیبا با بافت های ریز است، به همین دلیل برای اجرای طرح های منبت خصوصا طرح های سنتی گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود. چوب گردو دارای رنگی خاکستری مایل به قهوه ای و گاهی سیاه می باشد. گردو درختی است که در مناطق مختلف ایران از جمله مناطق کوهستانی رشد می کند و به همین دلیل قسمتی از نیاز کشور به این چوب از داخل کشور تامین می شود. چوب گردو دارای سختی بالایی است و به ندرت می توان الوارهای یک تکه ای از آن پیدا کرد. محصولات چوبی تولید شده با چوب گردو در برابر ضربات مقاومت بالایی دارند و اگر مقداری فرآوری بر روی این چوب ها انجام شده باشد این مقاومت افزایش می یابد. همچنین این چوب قابلیت جلا خوردگی بالایی دارد و می توان از آن مبلمان هایی لوکس تهیه کرد. همچنین با گذشت زمان جلای این چوب بیشتر می شود.

مبلمان های تولیدی با چوب گردو معمولا جز محصولات لوکس بازار به شمار می روند و به دلیل اینکه چوب گردو قیمت بالایی دارد، این مبلمان نیز نسبت به سایر محصولات قیمت بالاتری دارند.

 

چوب گردو و مبلمان

 

چوب گردو و مبلمان

استفاده از چوب افرا در تولید مبلمان

مبلمان ها گاها از چوب افرا نیز تولید می شوند. درخت افرا در جنگل های شمال ایران و در مناطقی که دارای خاک اسیدی هستند رشد می کند. این درخت رشد زیادی دارد و در گونه های مختلفی رشد می کند که از جمله آنها می توان به افرای کوهستانی، افرای صحرایی، افرای سرخ، افرای سیاه، افرای برگ چینی، افرای برگ چناری، افرای چشم برنده و افرای بزرگ اشاره کرد. این چوب رنگی سفید مایل به کرم دارد و بسته به نوع خود در  دو نوع چوب نرم یا سخت جای می گیرد.  این چوب قابلیت پرداخت آسانی دارد و به همین دلیل در صنعت مبلمان سازی از این چوب برای ساخت پایه ها، بدنه و موارد تزئینی استفاده گسترده ای می شود. مبل های تولید شده با این چوب در برابر صدمات و همچنین رطوبت مقاومت بالایی دارد. این چوب تقریبا قیمت مناسبی دارد و می توان در بازار فروش نمونه های ایرانی و گاها وارداتی آن را مشاهده کرد. مبلمان های تولید شده از این چوب دارای کیفیت بالایی هستند.

چوب افرا و مبلمان

 

چوب افرا و مبلمان

چوب روس و کاربرد آن در صنعت مبلمان سازی

مبلمان سازی صنعتی است که گاها از چوب روس نیز در آن استفاده می شود. چوب روس در کل به چوبی هایی گفته می شود که از جنگل های روسیه بریده شده اند و پس از فرآوری به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می شوند. چوب روس از درخت های مختلفی مثل کاج، بلوط، راش،  نراد، ساسنا، یولکا و غیره بدست می آید. این چوب ها دارای استقامت زیادی هستند و در عین حال سبک می باشند. از این چوب به دلیل خوش فرمی و قابلیت شکل دهی در صنعت مبل سازی استفاده می شود. همچنین این چوب ها قابلیت سمباده و پیچ خوری بالایی دارند و از این لحاظ نیز در صنایع مبلمان استفاده از آنها اهمیت دارد. از این نوع چوب برای ساخت انواع مبل های سنتی تا مدرن استفاده می شود و این چوب ها دارای قیمت نسبتا مناسبی هستند. از معایب این چوب می توان به لانه کردن حشرات در آنها و گره های ضعیف و زیاد در بعضی نمونه ها اشاره کرد.

چوب سفید

 

چوب سفید

چوب سفید و کاربرد آن در صنعت مبلمان

مبلمان سازی صنعتی است که گاها از چوب سفید نیز در آن استفاده می شود. چوب سفید، نوعی از چوب است که عمدتا از جنگل های شمال و بعضی از مناطق دیگر کشور برداشت می شود. این چوب قیمت نسبتا پایینی دارد و به همین دلیل در تولید مبلمان های ارزان قیمت تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. البته از این چوب در موارد دیگری مثل جعبه سازی،پالت سازی برای لوازم خانگی و غیره نیز استفاده می شود. این چوب از درختان مختلفی برداشت می شود و عواملی مثل رقم درخت، منطقه جغرافیایی، وضعیت درخت در هنگام برش چوب و غیره در کیفیت آن دخیل هستند. مهمترین عیب اینگونه چوب ها مقاومت کم در برابر ضربات و همچنین تغییر رنگ در مقابل رطوبت می باشد. این نوع از چوب ها باید با ضخامت های مناسب برش بخورند تا کیفیت مناسبی داشته باشند. امروزه از چوب سفید به دلیل نرم بودن در صنعت مبل سازی و برای موارد مختلف از جمله قسمت های داخلی استفاده می شود.

چوب ملچ و مبلمان

 

چوب ملچ و مبلمان

چوب ملچ و کاربرد آن در صنعت مبلمان

مبلمان سازی یکی از صنایعی است که از چوب ملچ نیز در آن استفاده می شود. در واقع ملچ گونه ای از درختان نارون است که در بعضی از مناطق کشور رشد می کند. چوب ملچ در زمره چوب های دکوراتیوی نیمه سخت و سنگین می باشد ولی در مقابل دارای مقاومت بسیار خوبی است. این چوب قابلیت خمش و ارتجاعی خوبی دارد و به همین دلیل عمده کاربرد آن در صنایع مبلمان است. چوب ملچ به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است که گاهی در آن رگه هایی با رنگ سبز نیز مشاهده می شود. این چوب با بافت های درشتی که دارد به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای قسمت های خارجی و تزیینی مبل سازی به شمار می رود.

مبلمان هایی که با چوب ملچ تولید می شوند معمولا در زمره محصولات لوکس و شاخص قرار دارند زیرا درخت ملچ دارای رشد کمی بوده و میزان تولید چوب آن کم می باشد.

چوب گیلاس در مبلمان

 

چوب گیلاس در مبلمان

چوب گیلاس و صنعت مبلمان

مبلمان سازی به عنوان یک صنعت گسترده گاها محصولاتی با چوب گیلاس نیز روانه بازار می کند. گیلاس در زمره درختان مفیدی است که قسمت های مختلف آن مثل میوه، چوب و حتی برگ آن دارای خواص و استفاده است. از این چوب به دلیل کیفیت عالی و ظاهر مناسب برای ساخت مبل های نفیس و باارزش استفاده می شود. چوب درخت گیلاس در زمره چوب های مقاوم و خوش فرم است که پس از سمباده زنی سطحی صاف و صیقلی به خود می گیرد. لایه بیرونی این چوب سفید اما در قسمت های میانی دارای شیدهای قرمز رنگی است. همچنین نجاری کردن با این چوب به دلیل خوش فرمی و مقاومت بالا بسیار آسان است. چوب گیلاس در زمره چوب های گران قیمت است و به همین دلیل به ندرت ممکن است در ساخت مبل های متوسط و ارزان قیمت استفاده شود.

Print
2928 رتبه بندی این مطلب:
3.7

انتخابگر پوسته

  • بالا