amirsvi

هر آنچه درباره انتخاب کابینت ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید دانست؟

 

کابینت در کرج

کابینت ها از مهم ترین عناصر در آشپزخانه ها محسوب می شوند. استفاده از کابینتهای هماهنگ با فضا می تواند علاوه بر کاربری بسیار بالا از آشفتگی فضای آشپزخانه جلوگیری نماید. اما استفاده از کابینتهای ناهماهنگ با فضای آشپزخانه، حتی در صورت کاربری مفید می تواند باعث به وجود آمدن احساس شلوغی و کلافگی در فضا گردد. به همین دلیل در دکوراسیون داخلی فضای آشپزخانه ها نیاز است تا از سبک ها و جنس مناسب برای کابینت ها استفاده شود. این مقاله به منظور آشنایی شما با هر آنچه نیاز است تا در انتخاب کابینتها بدانید، تهیه شده است.

انواع سبک های کابینت

استفاده از کابینت ها در فضای آشپزخانه با توجه به سبک اجرایی در دکور آشپزخانه متفاوت است. سبک های به کار رفته در آشپزخانه عبارتند از:

 

1.سبک کلاسیک:  کابینت های مورد استفاده در سبک کلاسیک معمولا از جنس چوب می باشند. از طرفی رنگ های مورد استفاده برای کابینتها نیز رنگ هایی کاملا خنثی هستند. این سبک آشپزخانه ها می توانند کابینتهایی پر تجملات و یا کاملا ساده داشته باشند. اما استفاده از وسایل اضافی تا حدود زیادی در این سبک حذف می شود.

 

 

سبک کلاسیک

2.سبک سنتی: از مهم ترین ویژگی های آشپزخانه های سنتی و کابینت های آن، توجه فراوان به جزئیات و تجملات می باشد. معمولا کابینت های مورد استفاده در این سبک تمام چوب و یا با روکش هایی از چوب می باشند. استفاده از سنگ های طبیعی نیز برای اپن و صفحه های کابینتها نیز به وفور استفاده می شود. رنگ های کابینتها در این سبک معمولا رنگ های قهوه ای طبیعی تیره و روشن، خاکستری، کرم رنگ و سفید می باشد. طرح های ظریف و منبت کاری روی کابینتها در این سبک کاملا به چشم می خورد.

 

سبک سنتی

3.سبک آسیایی: استفاده از کابینت های ساده و بدون هیچگونه تزئینات از مهم ترین ویژگی های این سبک محسوب می شود. معمولا کابینتها از جنس چوب می باشند. استفاده از قفسه و کابینتهایی با درهای شیشه ای در سبک آسیایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این سبک با رعایت اصل سادگی در نگاه اول احساس آرامش را به  فرد منتقل می نماید.

 

سبک آسیایی

4.سبک صنعتی: معمولا با شنیدن سبک صنعتی هر فردی به یاد فلز و آهن خواهد افتاد. در این سبک نیز از کابینت های استیل استفاده فراوانی می شود. استفاده از دیوار های آجری در کنار کابینت های چوبی در حالی که لوله های فلزی روی سقف آن نمایان است، در این سبک امری کاملا ممکن است.

 

5.سبک معاصر: استفاده از کابینت هایی با خطوط صاف و لبه های برش خورده در این سبک بسیار مرسوم می باشد. معمولا در این سبک از کابینت های براق و درخشان استفاده می شود. رنگ های سفید، استیل و مشکی در این سبک بیشتر از هر رنگی به چشم می خورد. از مهم ترین ویژگی های سبک معاصر سادگی می باشد.

 

سبک معاصر

6. سبک مدرن: کابینت مدرن و معاصر شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. در این سبک معمولا از کابینت هایی استفاده می شود که، کاملا بدون قاب می باشند. درب های این نوع از کابینتها با استفاده از پانل های فشاری باز و بسته می شوند. رنگ های مورد استفاده برای کابینتها معمولا با توجه به سلیقه افراد می باشد. همچنین از کابینت های براق در این سبک استفاده می شود. سادگی از مهم ترین    ویژگی های سبک مدرن می باشد.

کابینت مدرن

7. سبک تلفیقی: استفاده از چند سبک مختلف در انتخاب کابینت ها در این سبک مرسوم می باشد. طراحی کابینت ها در این سبک کاملا سلیقه ای می باشد. به همین دلیل است که سبک تلفیقی از زیبایی خاصی برخوردار می باشد.

 

کابینت تلفیقی

انواع جنس های کابینت

کابینت MDF: ورق های ام دی اف دارای فشردگی بیشتری به نسبت نئوپان می باشند. معمولا در برابر رطوبت تا حدودی حساس می باشند. از مزایای این جنس کابینتها می توان به تنوع بالا در طرح و رنگ، مقاومت آنها در برابر حرارت و قابلیت استفاده از آن در تمامی سبک ها اشاره نمود.

 

کابینت ممبران یا وکیوم: کابینت های ممبران معمولا از ام دی اف های سفید ساخته می شوند. استفاده از ورق های PVC روی آن باعث شده تا قیمت آن به نسبت MDF معمولی بیشتر باشد. معمولا از این جنس کابینت ها در سبک های کلاسیک استفاده فراوانی می شود. این کابینتها از زیبایی بیشتری به نسبت ام دی اف های معمولی برخوردار می باشد.

 

کابینت ممبران

کابینت  های گلاس: این نوع از کابینتها از روکش های قوی تر و ضخیم تری به نسبت MDF ها برخوردار می باشد. معمولا از جنس ام دی اف سفید با روکشی متفاوت است. این جنس دارای براقیت و طبیعتا زیبایی می باشد. از مزیت های این کابینتها می توان به راحتی در نظافت و نگهداری آنها، درخشندگی و تنوع بالای آنها در رنگ اشاره نمود. همچنین آسیب پذیری در برابر خط و خش از نقاط ضعف این کابینتها می باشد.

 

کابینت های گلاس

کابینت چوبی: این نوع از کابینتها معمولا به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند. کابینت های چوبی با استفاده از چوب های طبیعی و دارای تزئینات ساخته می شوند. به همین دلیل از گران ترین نوع کابینتها محسوب می شوند.کابینتهای روکش چوب نیز ورق های ام دی اف با روکش هایی از جنس چوب طبیعی می باشند. که به نسبت از کابینتهای تمام چوب ارزان تر می باشند. این کابینتها پس از اجرا توسط رنگ های پلی استر پوشش داده می شوند. که به منظور بالا بردن مقاومت و عمر آنها استفاده می شود.

 

کابینت چوبی

کابینت انزو: انزو برندی معروف در تولید کابینتهای آشپزخانه، میز و صندلی های تمام چوب می باشد. که به طبع تولیدات آن را با نام انزو می شناسند. کابینتهای انزو نوعی از کابینتها با جنس وکیوم با مغزی ام دی اف می باشند، که برند انزو روکشی را با تکنولوژی وکیوم بر روی آنها نسب نموده است. معمولا قطر روکش ها و ورق های بکار رفته در کابینتهای انزو از کابینتهای وکیوم بیشتر است. این کابینتها در تمامی مدل ها سفید و براق می باشند.

 

کابینت انزو

 

 

نکاتی مهم در مورد انتخاب کابینت

کابینتها معمولا از جنس و سبک های متنوعی برخوردار هستند. به همین منظور شاید انتخاب آنها کمی سخت باشد. برای انتخاب کابینت ها باید به نکاتی توجه نمود. که در ادامه آنها را خواهیم شناخت.

-  ابتدا مشخص نمایید که از چه نوع پروفیلی در کابینت ها می خواهید استفاده نمایید. این کار موجب  می شوند انتخاب شما در کابینتها محدودتر و در نهایت راحت تر شود.

- نوع رنگ و جنس کابینتها را با توجه به بودجه، فضا و سلیقه خود انتخاب نمایید.

- به میزان کاربرد کابینتها با توجه به فضا و زیبایی آنها به دقت فکر کنید. استفاده از کابینت های زیاد در فضاهای کوچک ممکن است موجب شلوغی فضا شود. همچنین استفاده از کابینتهای کم در فضاهای بزرگ از کیفیت کاربرد آنها کم می کند.

- با در نظر گرفتن وجود نظم و زیبایی در کنار هم به طراحی و چیدمان کابینتها فکر کنید. تا از به وجود آمدن فضاهای آشفته در آشپزخانه جلوگیری نمایید.

-با توجه به حداکثری فضای مورد استفاده جهت نصب کابینتها طرحی و مدل ها را انتخاب نمایید. به این ترتیب می توانید از شلوغی آشپزخانه جلوگیری نمایید.

-رنگ بندی در کابینت ها امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا از تمامی رنگ ها در کابینتها استفاده می شود. از طرفی با ورود به آشپزخانه ابتدا رنگ کابینت ها به چشم می آید. مناسب ترین رنگ برای کابینت ها بهترین رنگ انتخابی با توجه به جنس کابینت ها می باشد.

- انتخاب روکش های صفحه های کابینت و اپن با توجه به کابینتهای انتخابی،  استفاده از روکش های کابینتها و اپن ها با توجه به جنس انتخابی برای کابینتها اعم از ام دی اف، چوب، ممبران، انزو و ... مشخص  می شود. استفاده از روکش های چوبی از تمامی روکش ها گران تر می باشد.

 

انتخاب کابینت ها

 

 

نور پردازی

در برخی موارد استفاده از لامپ و یا لوستر در مرکز آشپزخانه می تواند زیبایی فضا را کمرنگ کند. به همین دلیل است که در برخی موارد از نورپردازی در کابینت ها استفاده می شود. نورپردازی های کابینتی دارای انواع متفاوتی می باشند. که عبارتند از:

1.استفاده از چراغ های فلورسنت معمولا در زیر کابینتها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع نور پردازی دارای نورهای قوی و طرح هایی ساده می باشند.

2.لامپ های هالوژن به صورت نقطه ای و مرکزی اجرا می شوند. اما معمولا برای استفاده از آنها به عنوان نور اصلی باید از تعداد لامپهای بیشتری استفاده نمود.

3.استفاده از نور مخفی در فضای آشپزخانه امروزه از طرفداران بسیاری برخوردار می باشد. که امروزه در کابینت ها آنها را اجرایی می کنند.

 

نورپردازی کابینت

 

 

روش های نگهداری کابینت

روش های نگهداری از کابینتها با توجه به جنس آنها متفاوت می باشد. به طور مثال شستن کابینت های MDF می تواند موجب آسیب زدن به آنها شود. استفاده از سیم های ظرف شویی و یا اسکاج های سفت می تواند موجب آسیب به کابینتها شود. همچنین باز گذاشتن طولانی مدت درب کابینت می تواند از عمر مفید آنها کم نماید.

 

نگهداری از کابینت

 

ایده های در مورد فضاهای مخفی و ایده های بدرد بخور

-استفاده از کشو و یا قفسه در فضاهایی که در آشپزخانه پرتی دارند. می تواند علاوه بر افزایش فضای کابینت ها از شلوغی آشپزخانه نیز جلوگیری نماید.

-استفاده از جزیره در وسط آشپزخانه می تواند علاوه بر استفاده به عنوان ناهارخوری، از فضای زیر آن برای جای گیری برخی وسایل استفاده نمود.

-ساخت فضاهایی درون کابینتها برای جای گیری ماشین ظرف شویی و ... که از کثیف شدن آنها جلوگیری کرده و موجب سهولت در استفاده از آنها می شود.

 

فضای مخفی آشپزخانه

Print
842 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته

  • بالا