فروشگاه تخصصی سرویس خواب ماکان دکور

hadisz

بهترین شرایط نگهداری از تشک و تختخواب چیست ؟

بهترین شرایط برای نگهداری از  تشک و تختخواب چیست ؟
 نگهداری از  تشک راه های گوناگونی دارد، تشک ها وسیله ای برای خوابیدن ما انسانها هستند.                  نگهداری از تشک و نگهداری از تختخواب  در خواب راحت به ما کمک می کند. خواب یک نیاز طبیعی بدن است، برای خوابی راحت باید وسایل خواب مناسبی داشته باشیم. یکی از این وسایل تشک است، تشک به شکل های گوناگون از ایام قدیم تا امروز وجود داشته است، ایرانیان در نگهداشتن وسایل منزل خیلی خوب عمل می کنند. این اقدام باعث کاهش هزینه شده و کاملا به نفع اقتصاد خانواده می باشد. آیا تشک های قدیمی خانه مادربزرگها را بیاد دارید؟  
 آناتومی بدن ما با محیط اطراف سازگاری بالایی دارد، علم نیز به فناوری هایی دست پیدا کرده که با بدن ما سازگار هستند. با نگهداری از تشک و حفظ بهداشت و سلامت آن، در واقع به خودمان کمک کرده ایم که خواب مناسب و استانداردی داشته باشیم. بسیاری از افراد نمی توانند روی زمین بخوابند و ترجیح می دهند که از تختخواب و تشک استفاده کنند. 
اگر تشک مناسبی برای خوابیدن انتخاب نکنیم، احتمال بروز مشکلات در بدن ما زیاد می شود، معمولا هر چقدر تشک سفت و سخت باشد آسیب کمتری به ستون فقرات وارد می شود. دیده ایم که بسیاری از افراد به علت مشکل در کمرشان، مجبورند روی زمین بخوابند.
 
برای نگهداری از تشک و تختخواب و افزایش عمر آنها چکار کنیم ؟
 طول عمر تشک های امروزی بستگی به نوع، جنس و کیفیت آن دارد، تشک هایی که مخصوص بچه ها و افراد سالمند هستند، اکثرا بین 2 سال تا 4 سال عمر مفید دارند، البته که این زمان بستگی به نوع استفاده دارد. تشک های فنری عمر مفیدشان  بین 2  تا 5 سال است، اما نوع و چگونگی استفاده  در عمر این تشک ها تاثیر دارند. فضایی که در آن زندگی می کنیم و اتاقی که در آن می خوابیم، اگر مناسب باشند و هوا به خوبی در آن تصفیه شود و از نور کافی خورشید بهره مند باشیم، وسایل خواب مان نیز دوام بیشتری خواهند داشت. 
هر چند وقت یکبار تشک ها را در فضای باز قرار دهید تا هوا و نور کافی به آنها برسد، این کار باعث از بین رفتن میکروب ها و حشرات بسیار ریز می شود. از ریختن مواد شیمیایی به روی تشک و تختخواب جلوگیری کنید، هر وسیله ای که باعث آتش سوزی احتمالی در کنار این وسایل می شود را دور نگه دارید. از خوابیدن بر روی یک قسمت از تشک برای طولانی مدت پرهیز کنید، این کار باعث میشود تشک شما دارای فرورفتگی شود و فرم تشک از بین می رود. نگهداری از تشک در واقع صرفه جویی در هزینه است.
 


 می توانید یک روش دیگری را برای جلوگیری از ایجاد فرورفتگی اعمال کنید، هر چند وقت یکبار تشک را سرو ته کنید و یا بچرخانید، اینکار باعث میشود فشار بدن هنگام خواب  به طور مساوی به تشک وارد شود. برخی اوقات نیز بهتر است با دست ضربه هایی به تشک وارد کنید تا سطح آن صاف شود. برای نگهداری از تشک، مرتبا آنها را جاروبرقی بزنید، جارو زدن  گرد و خاک تشک را از بین می برد، و احتمال آلرژی ناشی از گرد و غبار را به حداقل می رساند.  ممکن است  بین فوم تشک گرد و خاک جمع شده باشد، به همین خاطر هرازگاهی تشک ها را در فضای باز تکان دهید.  از خوردن و آشامیدن روی تشک و تختخواب پرهیز کنید، اگر آب و مایعات روی تشک ریخته شوند باعث ایجاد رطوبت و بوی نم می شود. در نگهداری از تشک سهل انگاری نکنید. 

 بهترین تشک ها برای خواب همان تشک های طبی هستند که تقریبا هیچ ضرری برای ستون فقرات  ندارند، این تشک ها مناسب با شکل و حالت ستون فقرات ما تولید شده اند، دارای سطحی سفت هستند و به راحتی انعطاف پذیر نیستند، استفاده از تشک های طبی از گودی کمر و ایجاد فاصله بین مهره های کمر  جلوگیری می کند . به همین علت از تولید کنندگان معتبر، تشک خریداری کنید که گواهینامه استاندارد هم  داشته باشند. حتما روی تشک ها را با ملحفه بپوشانید تا تمیزتر بمانند، ملحفه و کاور باعث  جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به تشک می شود. هر ماه یکبار ملحفه ها را  ضد عفونی کنید تا از ایجاد هرگونه ویروس احتمالی جلوگیری شود.  نگهداری از تشک خیلی مهم است.
 
از پارگی رویه تشک جلوگیری کنید زیرا اگر فنر تشک بیرون بزند، دیگر خواب راحتی نخواهید داشت. تشک را اندازه تختخواب خریداری کنید نه کوچکتر و نه بزرگتر، اگر تشک اندازه تختخواب نباشد خیلی زود صدمه می بیند. تشک کوچکتر از تختخواب، ثابت نمی ماند و روی تختخواب حرکت می کند، این کار موجب ساییده شدن تشک میشود. مراقب زیپ و دکمه کاور تشک باشید که اگر شکسته شوند به بدن شما آسیب می رساند. در استفاده از خوشبو کننده های هوا محتاط باشید و هیچگاه آنها را مستقیم به سطح تشک ها نزنید. 
تشک ها باید از ضخامت و ارتفاع بالایی  برخوردار باشند، از استفاده  تشک های نازک و کم ارتفاع خودداری کنید. در اثاث کشی و جابجایی، روی تشک و دور آن  را با پتو بپوشانید تا ضربه نبیند.  نگهداری از تختخواب را فراموش نکنیم.

درباره  نگهداری از تختخواب چه می دانیم؟
نگهداری از تختخواب، چه چوبی باشد و یا فلزی یکی از ضروری ترین کارهایی است که در جهت افزایش طول عمر آنها باید انجام داد، از هر کیفیت و رنگی که باشد باید در همه شرایط تمیز نگه داشته شود.  نگهداری از  تختخواب  و نگهداری از تشک  جدای از هم نیستند، به منظور تمیز نگهداشتن تختخواب ها می توانید از مقدار کمی الکل صنعتی با ترکیب آب استفاده کنید. از پاشیدن محلول های شستشو بطور مستقیم به روی تختخواب جلوگیری کنید. در نگهداری از تختخواب کوشا باشید.
نگهداری از تختخواب و نگهداری از تشک، ضامن سلامتی شما می باشد.

Print
164 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

x