فروشگاه تخصصی سرویس خواب ماکان دکور

hadisz

بهترین حالت بدن هنگام خواب چیست؟

بهترین حالت بدن هنگام خواب چیست؟
بهترین حالت بدن هنگام خواب همواره یکی از موضوعات متداول در بین مردم بوده و هست، چرا که یک خواب با کیفیت تاثیری مستقیم بر روی سلامتی جسمی و روحی افراد دارد. اما آیا می توان یک روش خاص را به عنوان بهترین حالت خواب برای همه ی افراد پیشنهاد کرد؟ قبل از آنکه به دنبال یافتن بهترین حالت بدن هنگام خواب باشید، سعی کنید در ابتدا بدن خود را بشناسید، در این صورت به راحتی خواهید توانست بهترین حالت بدن هنگام خواب را پیدا کنید. خوب است بدانید حالت نا مناسب خوابیدن، باعث بروز مشکلاتی مانند کمردرد، گردن درد، احساس خستگی و کوفتگی، گرفتگی عضلات، سر درد، مشکلات قلبی، سوزش معده و حتی پیری زود رس شود، تنها یکی از موارد ذکر شده کافی است تا شما به فکر یافتن بهترین حالت بدن هنگام خواب بیافتید.

کدامیک از موارد زیر بهترین حالت بدن هنگام خواب است؟
1 – به پشت خوابیدن: گرچه این حالت خوابیدن زیاد مورد توجه نیست و تنها هشت درصد مردم به این حالت می خوابند، اما می توان گفت این روش بهترین حالت بدن هنگام خواب است، در این وضعیت سر، گردن و ستون مهره ها در وضعیت طبیعی خود قرار خواهند گرفت. گرچه افراد ممکن است دست و پاهای خود را از هم باز نگه دارند و اصطلاحا  حالت ستاره بخوابند اما با این حال هیچ فشاری بر روی سر، گردن و ستون مهره ها وجود ندارد. به پشت خوابیدن از رفلکس اسید معده نیز جلوگیری می کند. اما نکته بسیار مهم در این وضعیت داشتن بالش مناسب است تا ارتفاع سر شما چنان تنظیم کند که معده پایین تر از نای قرار بگیرد تا امکان رفلکس معده از بین برود. چنانچه شما از بیماری وقفه تنفسی رنج می برید این حالت نمی تواند بهترین حالت بدن هنگام خواب برای شما باشد، چرا که در این حالت ممکن است زبان راه تنفسی را قفل کند. این حالت همچنین باعث تشدید خروپف می شود.

 

2- به پهلو خوابیدن: اگر دچار بیماری وقفه تنفسی هستید و یا از عارضه ی خرو پف رنج می برید؛ این روش بهترین حالت بدن هنگام خواب است. در این انتخاب پهلوی چپ مناسب تر از پهلوی راست است چرا که از رفلکس اسید معده جلوگیری کرده ، مناسب برای افرادی است که از کمر درد رنج می برند و برای سلامت قلب مفید است. اما حواستان باشد در این روش چون نیمی از صورت شما در طول شب در تماس با بالش و تحت فشار است، احتمال بروز چین وچروک بر روی پوست را افزایش می دهد.
3- به شکم خوابیدن: این روش نمی تواند بهترین حالت بدن هنگام خواب باشد، اگر به این روش خوابیدن عادت دارید احتمالا به زودی دچار کمر درد، سر درد، مشکلات در ستون فقرات، قلب و معده خواهید شد، اما چنانچه قادر به ترک آن نیستید بهتر است از یک بالش کوچک در زیر شکم استفاده کنید و همچنین پیشانی خود را در تماس با بالش کوچک دیگری قرار دهید تا فشار از ستون مهر ها برداشته شود و در ضمن تنفس راحتی داشته باشید.
 
4- حالت جنینی: انتخاب حالت جنینی، بهترین حالت بدن هنگام خواب می باشد( به پهلو بخوابید، بالاتنه را خم کنیدو زانوها را خمیده به سمت شکم هدایت کنید) این حالت به خصوص برای زنان باردار مناسب است چراکه جریان خون را در بدن مادر و جنین بهبود می بخشد و رحم را در وضعیتی آرام و بدون فشار نگه می دارد.

حالت جنینی، یکی از حالت های مناسب خوابیدن است.


بهترین حالت بدن هنگام خواب برای کمر درد
اگر از کمردرد درد رنج می برید، یکی از حالات زیر می تواند بهترین حالت بدن هنگام خواب برای شما باشد:
1- می توانید به پهلو بخوابید(که بهتر است چپ باشد)، و یک بالش کوچک بین پاها در ناحیه ی زانو قرار دهید که البته این حالت برای افرادی که زانو درد دارند ، نیز مفید است.
 
2- به پهلو و حالت جنینی می تواند برای شما مفید باشد.

3- می توانید به پشت بخوابید و یک بالش کوچک زیر زانو های خود قرار دهید، به این ترتیب هم از زانوی خود حمایت کرده اید و هم از کمر.
 

بهترین حالت بدن هنگام خواب و گردن درد
اگر ازگردن درد رنج می برید و به دنبال بهترین حالت بدن هنگام خواب هستید، باید بدانید بالش شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. شما باید بالش را با حالت خوابیدن خود تطبیق دهید تا سر و ستون فقرات در راستای خود قرار بگیرند، به هر حالت که می خوابید سر شما باید طوری قرار بگیرد که تحت فشار نباشد و در موقعیت خنثی قرار بگیرد. 


 


روش های صحیح خوابیدن را بدانید
برای داشتن یک خواب با کیفیت، علاوه بر یافتن بهترین حالت بدن هنگام خواب بهتر است نکاتی را در رابطه با روش های صحیح خوابیدن نیز بدانید:
- سعی کنید از مصرف کافئین در دیر وقت پرهیز کنید.
- چرت های روزانه ی طولانی مدت نداشته باشید.
- سعی کنید زمان خواب و بیداری ثابتی داشته باشید.
- محیط خواب خود را آراسته نگه دارید.
- از بالش و تشک مناسب استفاده کنید.
- دمای محیط خواب را تنظیم کنید.
- دیر وقت شام نخورید.
- هنگام خواب، ذهن خود را مشغول نگه ندارید.
- دوش گرفتن قبل از خواب به شما آرامش می دهد.
- ورزش کنید، اما نه دقیقا قبل از خوابیدن.
بهترین زمان خواب
بهترین زمان خواب از فردی تا فرد دیگر متفاوت است و دقیقا رابطه مستقیم با شیوه زندگی Life Style اشخاص دارد. اما نکته مهم در زمان خواب و بیداری این است که در ابتدا به ساعت بیولوژیکی بدن خود توجه کنید و سعی کنید تا آنجا که ممکن است ساعت بیداری و خواب ثابتی داشته باشید تا بتوانید بهترین زمان خواب خود را پیدا کنید تا سوخت وساز بدن خود را متعادل نگه دارید و از کمبود خواب رنج نبرید.


 

Print
1376 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

x