amirsvi

ام دی اف بهتره یا چوب؟

  

ام دی اف بخرم یا چوب؟

ام دی اف بخرم یا چوب؟این بحثی است که بسیاری از مصرف کنندگان هنگام انتخاب مبلمان مخصوصا سرویس خواب و تصمیم گیری های داخلی دیگر خانه با آن روبرو هستند. با افزایش درصد مبلمان ساخته شده با استفاده از ام دی اف در صنعت مبلمان، اکثر خانوارها دارای مبلمان هستند اما به طور سنتی، قطعات مبلمان از چوب ساخته می شوند.

 

  ام دی اف چیست؟

 

تخته فیبر متوسط )​​( Medium Density Fiberboard نوعی از چوب کامپوزیت است که از  تجزیه مواد باقیمانده چوب تولید می شود و سپس با درجه حرارت و فشار زیاد با موم و رزین ترکیب می شود.

انواع ام دی اف

تخته ذرات

تخته ذرات یکی از انواع متداول ام دی اف است. در تخته ذرات از مواد اولیه متنوعی مثل الیاف چوب استفاده می کنند که آنها تجزیه و پردازش می شوند تا ذرات را در اندازه ها و اشکال مختلف ایجاد کنند. سپس تمام ذرات مختلف به هم پیوند داده شده و با استفاده از چسب رزینی به هم وصل می کنند. تخته ذرات گاهی برای ساخت مبلمان برای سرویس خواب، اتاق غذاخوری یا آشپزخانه استفاده می شود.

تخته فیبر

تخته فیبر در دمای معمولی در فرآیند معمولی خشک و تولید می شود. تمام تخته فیبرها با استفاده از چوب و رزین های فرمالدئید، به طور معمول اوره یا فرمالدئید فنل تولید می شوند. این عوامل گاهی اوقات می توانند باعث تحریک چشم، بینی، گلو و غشاهای مخاطی در سطح بسیار پایین شوند. با این وجود، کنترل های زیادی روی تخته فیبر وجود دارد که میزان قرار گرفتن در معرض این معایب را به کمترین حد ممکن کاهش دهد.

 

ام دی اف

 

تخته چند لایه

 

تخته چند لایه نوع دیگری از ام دی اف است که می تواند برای طیف گسترده ای از پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.تخته چند لایه با استفاده از دانه های چوبی مختلف تولید می شود. سپس هر لایه با چسب بهم چسبانده می شود. انواع مختلفی از تخته چند لایه وجود دارد. انواع متداول آن شامل تخته سه لایه و تخته سیاه است.

مقایسه  ام دی اف و  چوب

بزرگترین مقایسه  ام دی اف و  چوب در بهای تمام شده است.ام دی اف نسبت به قیمت چوب واقعی ارزان تر است. برای تولید کنندگان مبلمان، این مزیت به قیمت رقابتی تر برای مصرف کنندگان تبدیل می شود.

از مزایای MDF این است که می توان پس از رنگ آمیزی آن از چوب واقعی قابل تشخیص نباشد. سطح MDF بسیار صاف است و آن را به یک سطح عالی برای رنگ آمیزی تبدیل می کند. سازندگان مبلمان می توانند مبلمان MDF را با روکش شبیه بلوط،گردو یا هر تخته دیگر تبدیل کنند.با این وجود، لازم به ذکر است که ضخامت و کیفیت روکش نیز بسیار مهم است.علاوه بر این MDF به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت آن نسبت به موریانه ها مقاوم تر هستند و با گرما و رطوبت، منبسط و منقبض نمی شود MDF اغلب از خاک اره ساخته می شود. در فرایند ساخت آن از چوب بازیافت شده استفاده می کنند و در نتیجه این موضوع باعث صرفه جویی در بریدن درختان می شود و این امر MDF را به گزینه ای سازگار با محیط زیست برای مبلمان تبدیل می کند.

 

مقایسه هردو در عکس

عمده معایب  MDF نسبت به چوب واقعی این است که ضعیف تر است.در صورت شکاف یا ترک خوردگی ترمیم آن بسیار مشکل است. تولید مبلمان با MDF همچنین چالش برانگیز تر است زیرا MDF پیچ و میخ را به خوبی نگه نمی دارد.یکی دیگر از معایب MDF آب است، قرار گرفتن در معرض مستقیم آب باعث می شود که به مرور زمان متورم و متلاشی شود. با این حال، با روکش و رنگ روی سطح MDF  را از آب می توان محافظت می کنند. بنابراین مبلمان MDF قادر به ماندگاری بسیار طولانی تری هستند.

 

مزایای چوب

 

چوب از یک ماده یکنواخت بدون داشتن مواد دیگر در تولید آن بطور طبیعی از درختان طبیعت بریده و تولید می شود که به آن چوب جامد نیز گفته می شود. بافت های دانه ای آن از طریق روکش دستی نیز قابل دستیابی میباشد. با تمیز کردن با استفاده از پاک کننده های مناسب، چوب جامد می تواند بیش از 100 سال عمر کند. همچنین در اکثر مواقع آن قابل ترمیم است.

 

معایب چوب

 

بارزترین معایب آن برای مصرف کنندگان نهایی، قیمت آن است. قیمت مبلمان چوبی جامد مخصوصا سرویس تخت خواب، میز، صندلی و کمد اغلب به طور قابل توجهی گران تر از  MDF آنها است. از معایب دیگر آن، حساسیت آن به محیط زیست است. در  شرایط آب و هوایی کنترل نشده ،چرخه های فصلی باعث می شوند که چوب به مرور زمان منقبض یا شکسته شود.همچنین نسبت به MDF در برابر آفات مانند موریانه ها آسیب پذیرتر است. از معایب دیگر آن مراقبت از آن نیز سخت است. بایستی بدانید برخی مبلمان از چوبهای سخت مانند گردو یا بلوط ممکن است شما را ملزم به مرطوب کردن آنها هر چند ماه یک بار کنند.

 

عمر درخت در تخته کاملا قابل مشاهده است

بنابراین هر دو نوع چوب مناسب هستند و هیچ برنده نهایی بین این دو وجود ندارد.دلیل این امر این است که هر دو جوانب مثبت و منفی خود را دارند. شرایطی وجود دارد که یکی بهتر از دیگری است و هر کدام از آنها برای مصارف مختلفی مناسب هستند.

 

انواع چوب های پر مصرف در صنعت مبلمان و تفاوت هایشان

هر نوع چوب که برای استفاده در مبلمان مناسب باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از چوبهای بسیار متداول برای مبلمان افرا، گیلاس، ماهون، بلوط،گردو، کاج هستند. تفاوت در مصرف آنها به نوع کاربرد از آنها بستگی دارد. به عنوان مثال در میز کودک تخته هایی با استحکام بالا مصرف نمی شود.

گردو

 

گردو  چوبی سخت، مقاوم و بادوام برای مبلمان است. به خوبی حکاکی می شود و سالها شکل خود را حفظ می کند. این امر باعث می شود آن را برای مبلمان تزئین شده که به سطح بالایی از صنایع دستی نیاز دارند، مصرف کنند.

افرا

 

افرا یکی از سخت ترین انواع چوب برای مبلمان است.اغلب برای موارد سنگین مانند کمد و غذاخوری استفاده می شود، زیرا می تواند در مقابل ضربه مقاوم باشد. افرا نسبت به سایر تخته ها مقاوم مقرون به صرفه تر است. افرا سخت معمولاً رنگ روشن تری دارد در حالی نوع نرم کمی تیره تر است.

 

ماهون

 

چوب ماهون سخت با دوام است که اغلب برای قطعات پیچیده ای از مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد.به دلیل اندازه بزرگ این نوع درختان، در تخته های بزرگ تولید می شود. این باعث می شود آن برای مبلمان نقطه کانونی قرار گیرد.ماهون بومی مکزیک، آمریکای مرکزی و جنوبی است اما در مناطق استوایی و آفریقا هم رشد می کند.رنگ آن از رنگ پریده تا صورتی تا قهوه ای مایل به قرمز است. تخته ماهون بهترین مبلمان برای میزهای ناهار خوری است.

 

رنگ طبیعی تخته

 

بلوط

بلوط یک نوع چوب با دوام و ماندگار است. به دلیل رشد کند این نوع  درختان، چوب آن بسیار متراکم است و به کیفیت آن می افزاید. تخته های آن  با انواع مختلفی از تزئینات سازگار است. این امر آن را برای مبلمان مدرن و سنتی ایده آل می کند.رنگ آنها از قهوه ای روشن تا صورتی مایل به قرمز است. مبلمان مناسب بلوط اگر به درستی تولید شوند، به عنوان چوب ضد خش و ضد لک شناخته می شود.

 

گیلاس

چوب گیلاس به دلیل داشتن دانه های بسیار یکنواخت شناخته شده است. تخته های آن به خوبی صیقل می یابد و ظاهری زیبا دارد. همچنین به دلیل استفاده در مبلمان عتیقه، محبوبیتش بیشتر شناخته شده است و نیز در بین صنعتگران چوب، با ارزش و قیمتی محسوب می شود. مبلمان ساخته شده از تخته های گیلاس  اغلب یک سرمایه گذاری است که در درازمدت هزینه آن  پرداخت می شود.

 

کاج

 

چوب کاج سبک و ارزان قیمت است و گزینه خوبی برای کسانی است که برای سرمایه گذاری انواع دیگر چوب کاملاً آماده نیستند. کاج ها را به خوبی رنگ می کنند و مبلمان کاج های رنگی اغلب به دلیل رنگ های سرگرم کننده اغلب در اتاق بچه ها استفاده می شود.مبلمان کاج در برابر کوچک شدن و تورم مقاومت می کنند و شکل خود را برای سال ها حفظ می کند.   

شناسایی چوب  و MDF های بی کیفیت

به طور کلی هر چه چوب سبک تر باشد از دوام کمتری برخوردار است. در تخته های بی کیفیت از ونیر – یک لایه نازک چوب و به طور معمول حدود 3 میلیمتر ضخامت دارد-  برای پوشاندن چوب با کیفیت پایین و جلوه ای جذاب تر به مبلمان استفاده می کنند.در مورد MDF های بی کیفیت در مغز آن خرده های چوب قابل مشاهده هستند در حالی که MDF های با کیفیت کاملا فشرده و سفت هستند.

 

Print
4508 رتبه بندی این مطلب:
2.7

انتخابگر پوسته

  • بالا